Gypsy Spirit 2013 - záznam České televize

Po DVOULETÉ pauze jsme se rozhodli obnovit ceny Gypsy Spirit v České republice na neziskové bázi. 

Gypsy Spirit oceňuje jednotlivce, neziskové organizace, společnosti, obce a města, kteří se aktivně podílejí na řešení nelehkých situací a zasazují se o pomoc Romům a dobré soužití v české společnosti.

První dva ročníky realizoval v letech 2009 a 2010 tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb pod záštitou Václava Havla a eurokomisaře Vladimíra Špidly. Po odchodu Michaela Kocába z ministerstva nechtěla vláda ČR v udělování cen pokračovat. Po dvouleté pauze Nadace Michaela Kocába a Otevřená společnost o.p.s. udělování ceny obnovily, aby tak reagovaly na zesilující rasismus a diskriminaci v české společnosti.

Autorkou myšlenky projektu Gypsy Spirit je paní Ľubomíra Slušná Franz, prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), která tento projekt realizuje od roku 2009 na Slovensku.

Do 3. ročníku Gypsy Spirit v ČR široká veřejnost zaslala 87 nominací

LAUREÁTI gypsy spirit 2013

Ocenění pro nevládní organizaci: Romodrom, o.s.

Za poskytování profesionální pomoci osobám ohroženým sociálním vyloučením v ČR, provoz registrovaných sociálních služeb, akreditovaných vzdělávacích programů pro pedagogy a děti, a za řadu dalších aktivit na podporu znevýhodněných osob.

Ocenění pro společnost/firmu: Salesiánské středisko Štěpána Trochty, (dům dětí a mládeže) Teplice

Za sociální služby v nízkoprahových klubech, jejichž program je orientován na děti a mládež, která není podchycena jinými zájmovými útvary a má výchovné problémy. Kluby jsou vedeny týmem kvalifikovaných pracovníků, kteří připravují mládež k lepšímu začlenění do společnosti.

Ocenění pro obec-město: Město Kadaň

Za rychlé zavedení řady podpůrných programů pro zlepšení situace sociálně slabých obyvatel města, především z vyloučené lokality v Prunéřově. Město Kadaň se k sociálním problémům postavila odpovědně a daří se řadu věcí posunout dál.

Ocenění pro jednotlivce: Emil Cina

Emil Cina patřil k předním romským spisovatelům (zejména básnířům), aktivistům a hybatelům romského etnoemancipačního hnutí po roce 1989. Pracoval nejprve v Českém rozhlase, posléze v několika romských periodicích. Miloval romštinu a staral se o její udržení. Neúnavně i při své těžké nemoci objížděl školy v ČR, kde s dětmi debatoval o romštině, romství a romské historii. Zemřel v říjnu 2013 ve věku 65 let.

Čin roku: Irena Drevňáková

24letá matka tří malých dcer zavolala záchranku a neváhala vrhnout se do rybníka, aby z vody vytáhla mladé pasažéry z havarovaného auta. Zachránila život pěti lidem.

Speciální ocenění poroty – Gypsy Spirit média: František Kostlán

Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel. Ve své publikační činnosti se dlouhodobě zabývá Romy a romskou integrací. V současné chvíli působí v sdružení Romea.

NOMINOVANÍ, KTEŘÍ POSTOUPILI DO UŽŠÍHO VÝBĚRU

Pozornost si zaslouží i další nominovaní, kteří postoupili do užšího výběru. 

Ocenění v kategorii Nestátní nezisková organizace

  • Slovo 21, o. s. – organizace s celou řadou aktivit od romského festivalu Khamoro po cizinecké integrační projekty.
  • Vzájemné soužití, o. s. – organizace zlepšující životní podmínky chudých v Ostravě od záplav v roce 1997.

Ocenění pro společnost/firmu

Ocenění pro Obec-město

  • Obec Obrnice – za projekt „Šance pro komunitní život v Obrnicích III“.
  • Město Jirkov – za zajímavé služby a projekty, jimiž výrazně rozšířila možnosti pro sociálně slabé, mezi nimiž je řada Romů žijících v obci.

Ocenění pro jednotlivce

  • David Tišer – jeden z nejvýraznějších a nejoriginálnějších představitelů současné mladé generace občanských aktivistů v ČR. Mj. ředitel divadelní společnosti „ARA ART – Pozor umění“.
  • Sri Kumar Vishwanathan – český aktivista, pedagog a sociální pracovník indického původu, který se od roku 1997 v České republice, zejména na Ostravsku, věnuje romské menšině.

Čin roku

  • Pavel Berky – mladý módní tvůrce původem ze Slovenska žije a pracuje ČR. Nejvíce ohlasu sklidila jeho třetí kolekce příznačně pojmenovaná Coming Out. Inspiraci k ní našel v historii romské kultury.
  • Strana zelených – dlouhodobě podporuje Romy, nejen v rámci volebního programu, ale zejména tím, že je zařazuje na své volební kandidátky.

Speciální ocenění poroty – Gypsy Spirit Média

  • Hana Čápová – novinářka, která se dlouhodobě věnuje romské problematice. Získala nominaci Novinářské ceny 2012 za reportáž Natálka v zemi bez zrcadel (Respekt).
  • Zdeněk Ryšavý – šéfredaktor Romea.cz nezištně podřizuje novinařině veškerý volný čas. Je nenápadný, ale stojí za ním velká práce.

 

Záštity 2013

Pavel Varvařovský, veřejný ochránce práv
Dagmar Havlová, předsedkyně správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

 

Videozdravice 2013 a podpora

Navanethem Pillay, vysoká komisařka OSN pro lidská práva – dopis s podporou

 

POROTY

HLAVNÍ POROTA 2013

POROTA ČIN ROKU

NOMINAČNÍ POROTA

Michael Kocáb (předseda poroty), Jožka BalážDarina BatyiováJiřina BradováHana Frištenská (Rada vlády pro nestátní neziskové organizace), Jana Horváthová (Muzeum romské kultury), Gabriela HrabaňováMagdaléna KarvayováRenáta Köttnerová (Krajský úřad Olomouckého kraje), Petr Polák (Kancelář veřejného ochránce práv), Jelena Silajdžić (Slovo 21), David Tišer

 

Fotogalerie 2013

JEDNÁNÍ NOMINAČNÍ POROTY 1. 11. 2013

JEDNÁNÍ POROTY ČIN ROKU

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ CEN GYPSY SPIRIT 2013

 

TISKOVÉ ZPRÁVY

Avízo-pozvánka na tiskovou konferenci dne 7. 10. 2013 ke znovuvzkříšení cen Gypsy Spirit na neziskové bázi.

Tisková zpráva - Po třech letech zahajujeme projekt Gypsy Spirit 2013 v České republice. Do 31. 10. 2013 zasílejte nominace na ceny.

Tisková zpráva - Gypsy Spirit 2013 zná své nominanty

Avízo-pozvánka - na předávání cen dne 10. 12. do Pražské křižovatky

Tisková zpráva - Ceny Gypsy Spirit 2013 v České republice rozdány

 

Za finanční podporu děkujeme našim partnerům: Nadaci ČEZ, Open Society Foundations.

Hlavní mediální partner: Česká televize

Mediální partneři: Český rozhlasRomea.cz, Romano voďi

DALŠÍ ODKAZY

Česká televize - Události 2. 12. 2013

Česká televize - Studio 24 (od 20.27 min)

Česká televize - Události s živým vstupem z Pražské křižovatky 10. 12. 2013