Přátelé,

oslovuji některé z vás, kteří jste svého času vyjádřili nesouhlas s postojem našeho prezidenta k agresi Ruska, které po odtržení Krymu pokračovalo a dodnes pokračuje v pohrdání svébytností ukrajinského státu.  Nadbíhat Kremlu je více než hloupost. Je to chyba. Už jednou jsme je odsunuli. Podruhé by se to nemuselo podařit.  V těchto dnech jsme si připomínali vpád sovětských vojsk na naše území před 48 lety.  V posledních měsících se ale v oblasti naší zahraniční a domácí politiky leccos mění, ne právě pozitivním směrem.  Varovné signály se množí i v dalších oblastech. 

Po roce 1989 jsme se  zařadili mezi vyspělé liberální západoevropské státy a měli  bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom tuto orientaci udrželi. Proto se skupina lidí ze všech koutů naší země rozhodla zorganizovat Kroměřížskou výzvu, která ohlásila záměr svých signatářů účastnit se aktivně volby příštího prezidenta.

Pokud souzníte s našimi obavami, máte možnost se svým podpisem ke Kroměřížské výzvě přidat a v rámci zcela korektního občanského angažmá ovlivnit další směřování našeho státu.

Níže zasílám text Kroměřížské výzvy s možností se také podepsat. Všem signatářům Kroměřížský výzvy příjde po podpisu dotazník, ve kterém můžete vyjádřit svůj názor, kdo by nejlépe podle vás reprezentoval náš stát v intencích, které jsou v Kroměřížské výzvě popsány.
Srdečně zdravím
Michael Kocáb

 

Kroměřížská výzva
 

MY, OBČANÉ ZE VŠECH KOUTŮ ČESKÉ REPUBLIKY, VYZÝVÁME VŠECHNY ODPOVĚDNÉ LIDI NAŠÍ ZEMĚ KE SPOLEČNÉ AKCI PŘI VOLBĚ PŘÍŠTÍHO PREZIDENTA.

Ještě před několika lety nikoho nenapadlo, že hodnoty svobody a demokracie u nás budou znovu ohroženy. Jsou. Čelíme dnes nebezpečí zvratu od demokratického vývoje k autoritativní formě vlády populistů a posunu naší země do sféry vlivu nedemokratických režimů, jež neuznávají hodnoty svobody a lidské důstojnosti.

Jsme v bodu zlomu. Stojíme na křižovatce Západ nebo Východ, demokracie nebo autoritativní režim, prosperita nebo chudoba. Nejde o nic menšího, dnes probíhá boj o to, kam naše země bude směřovat. Prezident, jakožto nejvyšší ústavní činitel, může významnou měrou toto směřování ovlivnit.

Budeme proto podporovat kandidáta na prezidenta či prezidentku:

  1. Spojovatele, který nebude společnost rozdělovat, nýbrž smiřovat, a který bude hledat napříč celou společností shodu na řešení dlouhodobých problémů naší země.

  2. Osobnost, která bude pozitivně ovlivňovat společenskou atmosféru u nás a která bude též respektována a přijímána našimi přirozenými spojenci v Evropě a ve světě.

  3. Člověka otevřeného, který bude citlivě a zároveň odpovědně vystupovat vůči lidem jiných vyznání, kultur a barvy pleti.

  4. Rozhodnou osobnost, která z titulu své funkce vrchního velitele armády bude stát pevně za naším ukotvením v obranném svazku NATO a bude rozvíjet porozumění a spolupráci v rámci EU.

  5. Státníka, který sleduje dlouhodobé cíle a směřuje naši společnost k trvale udržitelné prosperitě a svobodě.

  6. Občana, který lépe než ostatní ví, že politická moc se musí podřizovat ústavě a zákonům, a který jako prezident je sám důslednou zárukou tohoto pravidla.

  7. Morální autoritu, která bude vzorem pro celý národ, slušného člověka, za něhož se lidé nebudou muset stydět.

Takového prezidenta dnes nemáme.

Vyzýváme všechny odpovědné občany České republiky:

  • Propojme se a vybudujme po celém území republiky rozsáhlou síť aktivních občanů a iniciativ, která bude podporovat demokratické kandidáty v příštích prezidentských volbách a která pomůže zvolit důstojnou a odpovědnou hlavu našeho státu.

  • Učiňme diskusi o kvalitním prezidentském kandidátovi věcí veřejnou.Nenechme si tuto diskusi vzít mediálními kouzly a marketingovými triky. V rámci celonárodní diskuse usilujme o to, pozitivně ovlivnit společenskou atmosféru v naší zemi, pozvednout opět do společného povědomí hodnoty demokracie, svobody a právního státu.

  • Neurčujme budoucího kandidáta od zeleného stolu. Dejme prostor celému pelotonu vhodných demokratických kandidátů, z nichž nakonec společně podpoříme jednoho, který bude mít největší šanci na úspěch.

Je nejvyšší čas procitnout z pasivity. Netříštěme síly a spojme se v obraně hodnot demokracie a svobody, na nichž v roce 1918 vzniklo Československo a k nimž jsme se přihlásili v listopadu 1989. Budeme stát proti přesile miliardového kapitálu. Ale vyhrajeme, pokud proti ní postavíme společný demokratický „kapitál“ vyplývající z podpory občanské společnosti po celé zemi.
Připojte se prosím ke Kroměřížské výzvě na www.kromerizskavyzva.cz